Modzele to nadmierne rogowacenie naskórka o żółto-pomarańczowym zabarwieniu, które najczęściej powstaje pod głowami kości śródstopia. Zazwyczaj tworzą się na wyniosłościach kostnych powodując często ból podczas chodzenia.
Dlaczego modzele powstają?
Przyczyn powstawania modzeli jest mnóstwo. Najpowszechniejszą z nich jest zła biomechanika stopy, a w tym wypadku nieprawidłowe ustawienie głów kości śródstopia. Do innych przyczyn jest noszenie butów na wysokim obcasie, które skupiają środek ciężkości właśnie na śródstopiu odciążając przy tym guz piętowy. Modzele może powodować również otyłość, zbyt długa kość śródstopia, nieprawidłowy chód, płaskostopie lub wysokie podbicie stopy.
Jak uniknąć powstawania modzeli?
W celu zapobiegania powstawania modzeli należy wystrzegać się butów na obcasie, ale to nie wszystko. Buty powinny mieć odpowiednie podbicie i być wyposażone w gumową podeszwę amortyzującą wstrząsy. Dodatkowo można wyposażyć się we wkładki zapobiegające otarciom stóp. Ponadto należy dbać o odpowiednie nawilżenie stóp oraz regularnie stosować peeling.
Co zrobić, kiedy modzele już nam towarzyszą?
W sytuacji, kiedy modzele już nam towarzyszą należy udać się do specjalisty zajmującego się tego typu przypadłościami, jakim jest podolog. U takiej osoby zaczerpniemy profesjonalnej porady jak się ich pozbyć i co zrobić, żeby już nigdy nie powstały. Zazwyczaj na pierwszej takiej wizycie zostaje usunięty modzel mechanicznie oraz dostosowane do potrzeb pacjenta odciążenie. Jest to jednak tylko usunięcie skutku jakim jest modzel. W celu pozbycia się przyczyny powstawania modzeli najczęściej wystarczy odpowiedni dobór wkładek ortopedycznych.
Najnowsze komentarze