Wrastający paznokieć u stopy to stan, w którym przerwana zostaje ciągłość wału okołopaznokciowego. Może to być spowodowane urazem, niewłaściwą techniką przycinania paznokci, złym obuwiem lub biomechaniką stopy czy zwyczajnie jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami. W miarę wzrostu paznokcia nasila się ból przy chodzeniu czy poruszaniu stopą. Najbardziej narażony na wrastający paznokieć jest paluch, dlatego warto regularnie kontrolować stan swoich stóp.
Jak wygląda wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć może mieć różne stany zaawansowania. U niektórych może mieć bardzo łagodną postać, nie powodując bólu, jednak najczęściej zaniedbany wrastający paznokieć daje o sobie znać. Zaczyna się od zaczerwienienia i opuchlizny, prowadząc do stanów ropnych i zapalnych. Ważna jest indywidualna ocena i diagnoza problemu oraz dobranie odpowiedniej terapii.
Co powoduje wrastanie paznokci?
Wrastający paznokieć może być uwarunkowany predyspozycjami płytki paznokciowej, ale najczęściej jest przyczyną drobnych, codziennych błędów pielęgnacyjnych.
- Nieprawidłowe obcinanie – paznokcie należy przycinać wzdłuż obrysu palców lub w poprzek. Nigdy nie przycinaj krawędzi paznokci u stóp.
- Źle dopasowane obuwie- za małe czy za ciasne buty mogą powodować nacisk i zmianę kierunku wzrostu płytki.
- Uraz mechaniczny – podczas uderzenia lub uszkodzenia paznokieć może się zgiąć lub ułamać
- Nieprawidłowa biomechanika stóp – układ kostny nieprawidłowo rozwinięty powoduje m.in. wrastanie paznokci
Jak leczyć wrastający paznokieć?
Istnieje wiele opcji leczenia, jeśli chodzi o wrastające paznokcie. Nie należy bagatelizować sprawy, ponieważ jak wspominaliśmy wyżej zaniedbany wrastający paznokieć może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i dużo poważniejszych problemów.
Przy pierwszych oznakach bólu należy sprawdzić krawędzie paznokcia czy nie wywierają nacisku na otaczającą skórę. Niestety jednak domowymi sposobami nie idzie wyleczyć wrastającego paznokcia, należy udać się do specjalisty – Podologa.
Podolog to specjalista z zakresu problemów stóp. Zajmuje się takimi przypadłościami jak odciski, nagniotki, grzybice czy właśnie wrastający paznokieć. Rozpoznanie wrastającego paznokcia jest zwykle proste i nie wymaga badań laboratoryjnych ani zdjęć. Jednak objawy wrastających paznokci u stóp mogą się znacznie różnić, szczególnie w przypadku infekcji. Wtedy może wystąpić silne zaczerwienienie i obrzęk, wydzielina ropna i nieprzyjemny zapach.
Właściwa diagnoza wymaga wzięcia pod uwagę historii choroby i wszystkich możliwych czynników sprawczych. Najlepiej w celu diagnozy udać się do naszego gabinetu podologicznego NanoBeauty PODOMED w Poznaniu ul. Ostrowska 397.
Jak wygląda leczenie wrastającego paznokcia u podologa?
Standardowo proces opieki nad wrastającym paznokciem polega na sprawdzeniu krawędzi paznokcia i odkażenia go. Następnie wrastająca część jest ostrożnie przycinana tak aby uwolnić tkanki od jego nacisku.
Wrośnięty paznokieć można leczyć dzięki takim zabiegom podologicznym jak:
- Rurki korygujące ten sposób jest najlepszym rozwiązaniem w początkowej fazie. Kiedy paznokieć zaczyna dopiero wrastać rurki korygujące mogą być wybawieniem. Tworzy wokół paznokcia warstwę ochronną dzięki czemu blokuje możliwość dalszego wzrastania. Taki zabieg może przeprowadzić wyłącznie podolog.
- Klamry korygujące są stosowane w celu zmiany kierunku wzrostu paznokcia. Najczęściej są stosowane przy bardziej zaawansowanych lub nawracających przypadkach. Jest to niedrogi zabieg, a może przynieść wielką ulgę.
- Kostka Arkady polega na zmianie kształtu paznokcia bez skracania go. Po nadaniu kształtu paznokcia zabezpiecza się żywicą akrylową.
- Laserowe leczenie ma na celu usunięcie problematycznej części wału paznokciowego. Jest to zabieg wykonywany przez lekarza.
- Operacja jest ostatecznością ze względu na najbardziej inwazyjny charakter zabiegu. Zazwyczaj usuwa się problematyczną część płytki paznokciowej lub w niektórych przypadkach całą.
Po zabiegach paznokieć jest odpowiednio zabezpieczony i zlecana jest pielęgnacja domowa z odpowiednimi preparatami.
Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Nie ma jednej złotej recepty na zapobieganie wrastającym paznokciom. Warto jednak zwrócić uwagę na czynniki sprzyjające takie jak:
- Odpowiednie obcinanie paznokci.
- Obuwie w dobrym rozmiarze, nieuciskające na palce.
- Prawidłowa pielęgnacja.
- Regularny pedicure podologiczny.
Regularne leczenie podologiczne może pomóc uniknąć tego bolesnego doświadczenia, szczególnie u pacjentów z cukrzycą lub chorobą naczyń obwodowych.
Jeżeli wrastający paznokieć spędza sen z powiek warto udać się do podologa. Wykwalifikowany specjalista pomoże wyleczyć problem i wrócić do chodzenia bez bólu. PODOMED to gabinet podologiczny, w którym znajdziesz pomoc z każdym problemem stóp. Oferujemy szeroki wachlarz zabiegów zarówno medycznych jak i kosmetycznych. Zapraszamy na konsultację i do rezerwacji wizyt.
Najnowsze komentarze